І чому ж так сталося? Кажуть, що вчителями стають невдахи. Це дійсно так, звичайно, з обивательської точки зору. Невдахи, тому що соромляться красти, обманювати, здійснювати вигідні оборудки тощо. Невдахи, тому що постійно незадоволені собою, своїми знаннями, вміннями. Але я так не вважаю. Я непогано вчилася в школі (в атестаті одна четвірка), успішно закінчила математичний факультет Донецького Державного Університету, мала можливість уникнути школи, але ... І ніколи не пожалкувала про обрання цієї професії. Не можу сказати, що досконало володію нею (не та це справа, якою можна оволодіти повністю), але весь час прагнула поліпшити свої знання і учительські вміння. І предмет обрала вдало. Незалежно від поглядів і вподобань суспільства математика залишилася майже незмінною. Але сьогодні хочу говорити не про математику й не про себе, а про цю непрактичну професію - учитель.
У нашому житті зустрічаються різні вчителі - і хороші, й не дуже... Але основна риса цієї когорти - небайдужість до дітей, "маленьких" людей, співчуття й переживання за них, гордість за їх досягнення й перемоги. І з кожним роком все важче й важче їм працювати. Розглянемо деякі статистичні дані про те, як живе сьогодні учитель у світі (статистика взята з досліджень Організації економічної співпраці та розвитку (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) і приводиться на сайті Інтернет-газети "Погляд" https://pogliad.ua/ru/news/education/ukrayinski-vchiteli-naykraschi-a-zhivut-naygirshe-157688).
Середній вік учителів
- Італія - 48,9 року
- Естонія - 47,9 року
- Малайзія - 38,9 року
- Сінгапур - 36 років
- Україна – 45 років
Педагогічний стаж
- Латвія - 22 роки
- Естонія - 21,6 року
- Італія -19,8 року
- Англія - 12,4 року
- Україна – 29 років
Години навантаження на тиждень
- Чилі - 26,7 години
- Бразилія - 25,4 години
- Англія - 19,6 години
- Нідерланди - 16,9 години
- Україна – 18 годин
Річний дохід (в у.о.):
- Швейцарія - 68820;
- Нідерланди - 57870;
- Німеччина - 53730;
- Корея - 47340;
- Ірландія - 47300;
- Україна - 1500
- Португалія - 7,6;
- Велика Британія - 13, 4;
- США - 15,3;
- Україна - 27,5;
- Бразилія - 32,1.
- Латвія – 88,7 %;
- Естонія – 84,5 %;
- Словаччина – 81,8 %;
- Японія – 39 %;
- Україна – 92%.
- США - 809 мільярдів у. о
- Японія - 160 мільярдів у. о
- Німеччина - 154 мільярди у. о
- Бразилія - 146 мільярдів у. о
- Україна – 3 мільярди у. о.
Ми відмовилися від багатьох цінностей і надбань Радянського Союзу, але освіта в той час не була такою недосконалою, щоб треба було копіювати зарубіжні форми роботи. Не змінювалися так часто програма й підручники. Школа давала академічний рівень знань, але й існувало також профільне навчання. Сьогодні про профільне навчання написано багато правильної, хорошої літератури, але організувати його як слід в маленьких містечках неможливо. У більшості випадків профіль обирає школа за наявності кадрів. А діти та їх батьки надолужують необхідні знання через цілий інститут репетиторства. Як приклад, близько 40% учнів нашого міста, які вчаться в класах гуманітарного профілю, проходять ЗНО з математики як профільний предмет для вишів.
Щось не так у нас в освіті... Дуже часта зміна міністрів теж не сприяє її вдосконаленню. Кожен з них намагається щось поліпшити, але не має часу для серйозних перетворень, на зміну приходить інший.
Але залишається школа і залишається Учитель, який 1 вересня зустріне на порозі дітлахів і вкотре поведе їх стежиною знань, незнайомою, іноді важкою й тернистою. Підставить свої руки й плече, підтримає, допоможе. З кожним 1 вересня приходить в нашу державу надія: ось ці її діти будуть справді працювати на благо Батьківщини, стануть кращими, щирішими й розумнішими за нас, принесуть їй справжню славу. Не все втрачено в нашій державі, доки залишається школа, доки працює Учитель, національне надбання України...
З Днем знань вас, колеги! Щастя, наснаги, нових звершень, старанних учнів, розуміння й підтримки адміністрації, колег, батьків! І, звичайно, родинного щастя!
Немає коментарів:
Дописати коментар